Rozpoznanie ostrej białaczki limfocytowej

Pierwszym krokiem w diagnozie jest zazwyczaj badanie lekarskie i wywiad medyczny. Lekarz sprawdzi, czy nie ma oznak choroby. Zapyta o nawyki zdrowotne, przebyte choroby i leczenie.
Aby ustalić, czy pacjent ma ostrą białaczkę limfocytową, lekarz będzie musiał zbadać krew i szpik kostny, a także ewentualnie inne komórki i tkanki. Mogą być zastosowane następujące badania i procedury:
- Liczba komórek krwi i inne badania krwi – Krew zostanie pobrana z ramienia w celu sprawdzenia liczby i wyglądu komórek krwi.
- Aspiracja i biopsja szpiku kostnego – Z kości biodrowej lub piersi za pomocą długiej igły pobierana jest mała próbka kości i płynnego szpiku kostnego. Specjalnie przeszkolony lekarz sprawdza, czy nie ma nieprawidłowych komórek.
- Analiza cytogenetyczna – Badanie to poszukuje specyficznych zmian w materiale genetycznym komórek.
- Cytometria przepływowa (immunofenotypowanie) – badanie to polega na sprawdzeniu cech komórek pacjenta. W przypadku ostrej białaczki limfocytowej może pomóc określić, czy komórki nowotworowe wzięły początek z limfocytów B czy limfocytów T.
Te i inne badania laboratoryjne pomogą lekarzowi określić podtyp białaczki limfocytowej i rokowania.
Po zdiagnozowaniu ostrej białaczki limfocytowej, może być konieczne wykonanie kilku dodatkowych badań i procedur. Pomogą one określić, czy nowotwór rozprzestrzenił się poza krew i szpik kostny. Wyniki pomogą również zaplanować przebieg leczenia. Te dodatkowe badania prawdopodobnie będą obejmować:
- Badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.
- Nakłucie lędźwiowe/otwarcie rdzenia kręgowego, w którym za pomocą igły pobiera się trochę płynu z kręgosłupa. Wykonuje się to w celu poszukiwania komórek białaczki w płynie, który kąpie rdzeń kręgowy i mózg. Jeśli są one obecne, chemioterapia może być podana bezpośrednio do płynu.
Jeśli zdiagnozowano u Ciebie białaczkę, możesz zostać skierowany do hematologa/onkologa, lekarza specjalizującego się w leczeniu nowotworów i chorób krwi.